30. November 2020
Me kõik teeme finantsotsuseid iga päev. Samas näitab aga 2019. aastal läbi viidud rahatarkuse uuring, et 32% eestlastest on pidevas mures oma arvete tasumise pärast ning ainult 27% noortest planeerib oma kulusid ja tulusid. Seepärast on rahatarkuse ehk finantskirjaoskuse õpetamine sama oluline, kui mistahes teine õppeaine.
Probleemi lahendamiseks lõid ettevõtlikud noored ettevõtte Studya, mis pakub finantskirjaoskuse e-kursust 10.-12. klasside õpilastele. Tänaseks õpetatakse valikkursust juba 20 koolis üle Eesti. Kursuse eesmärgiks on õpetada gümnasistidele, kuidas teha õigeid rahalisi otsuseid, et olla tulevikus finantsiliselt kindlustatud.
Esialgu oli kursus vaid Tartu Jaan Poska Gümnaasiumis ning üks kursuse õpetajatest Mart Vainu nägi seal õpetades, et õpilased on segaduses. “Kuigi PISA testides on eestlased parimad, on õpilastel ikkagi küsimused, nagu: Kui palju mul üksinda elades raha kulub? Kuidas ma raha teenin? Mis need liising ja kodulaen on? Kuidas investeerimine töötab? Nii sai selgeks, et kursust tuleks õpetada üle Eesti, et aidata noortel alustada iseseisvat elu. “ rääkis Vainu ning lisas: “Me üritasime teha kursuse võimalikult põnevaks ja kättesaadavaks. See on e-kursus, seega ajapuudus pole probleem, õppida saab enda graafiku järgi. Teiseks on üle poole kursusest praktiline, kus õpilane saab enda kätega näiteks võrrelda korteri ostmist üürimisega või katsetada investeerimist virtuaalse rahaga”.
Kursuse
maht on 35 akadeemilist tundi. Tundides käsitletakse teemasid, nagu kuidas on
võimalik rohkem säästa ning olla finantsiliselt kindlustatud, kuidas suurendada
enda sissetulekuid ja kuidas kasvatada enda raha investeerides. Õpe toimub veebiplatvormil eelnevalt
lindistatud videoloengutega. Lisaks annavad õpetajad aktiivselt tagasisidet ja
vastavad küsimustele, kursuse keskel ning lõpus on ka videokohtumised.
Koolidel on
võimalik pakkuda kursust enda õpilastele, võttes ühendust mõne kursuse õpetajaga.
Kontaktid ja lisainfo on leitav aadressil
www.finantskirjaoskus.ee