Uus programm viib Tallinna koolijuhid ettevõtetesse praktikale

Pildil (vasakult): Veiko Rohunurm (Tallinna Südalinna Kool), Natalja Vergun (Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium), Raino Liblik (Tallinna Kuristiku Gümnaasium), Mari-Liis Sults (Tallinna Kunstigümnaasium) ja Ardi Paul (Tallinna Nõmme Põhikool). Foto: Kristiin Elmat

Heateo Haridusfondi ja Tallinna Haridusameti käivitatud Haridusjuhtide Praktikaprogrammis suunduvad koolijuhid praktikale edukatesse ettevõtetesse, et õppida nende juhtimiskogemusest ja rakendada saadud teadmisi oma koolis.

Programm kestab kokku viis kuud, millest esimesed kolm veedab haridusjuht tugeva mentorluskultuuriga organisatsioonis ning seejärel jätkub kooli naasnud haridusjuhi mentorlus. 

Haridusjuhid on valdavas osas kasvanud välja õpetajaskonnast ja nende igapäevatöö prioriteedid on seotud õppetöö korraldamisega. Samas vajab kaasaegne kool oma juhilt suurepäraseid oskuseid muutuste juhtimiseks, inimeste värbamiseks, strateegiate loomiseks ning finantside pikaajaliseks planeerimiseks. „Haridusjuhtide Praktikaprogramm on intensiivne, iga osaleva haridusjuhi vajadusi arvestav, juhtimispraktika, kus õpitakse parimatelt erasektori juhtidelt ja parimatest erasektori praktikatest,” selgitas Heateo Haridusfondi kaasasutaja Martin Villig. „Meie fondi eesmärk on pärast pilootetapi lõppu programmi vastavalt kogemustele ja vajadustele täiendada ning arendada sellest laiemalt üle-eestiliselt kättesaadav mudel.” 

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul toetab Haridusjuhtide Praktikaprogramm muutunud õpikäsituse (MÕK) eesmärki tuua õppimine ja õpetamine raamidest välja ning õppida kõikjal ja kõigilt. „Eesti haridus on praegu maailma parim, kuid et see oleks sama moodi ka tulevikus, on meil vaja hoida haridusasutuste juhtide professionaalsust ning ergutada neid uuendusmeelsusele,“ rääkis Belobrovtsev. „Vahel on selleks vaja mugavustsoonist välja tulla ning vaadata oma põhitööd ja harjumuspäraseid tegevusi kõrvalt. Praktikaprogrammis osalemine annabki direktoritele võimaluse saada inspiratsiooni uute ideede sünniks, motivatsiooni nende elluviimiseks ning tuge muutuste juhtimiseks.“ 

Tegemist on esmakordse ning unikaalse pilootprojektiga, kus osalevad Tallinna Kunstigümnaasiumi, Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi, Tallinna Nõmme Põhikooli ja Tallinna Südalinna Kooli koolijuhid. Nendele on mentoriteks tippjuhid ettevõtetest Ericsson Eesti AS, Pipedrive, SEB, Swedbank ja TransferWise. Ettevõtmise partneriks on konsultatsioonifirma Fontes PMP, kes kaardistas haridusjuhtide juhiprofiilid ja pakub projekti jooksul tuge nii mentoritele kui ja koolijuhtidele. Osalejate leidmine programmi toimus konkursi kaudu. 

Programmis osalev Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor Mari-Liis Sults on kooli juhtinud viis aastat, mille käigus on palju olulist ära tehtud ja ellu viidud vajalikke muudatusi. „Hindan väga nii linna kui riigi tunnustust meie koolile, kuid samas on veel omajagu teed minna, et tunda end rahulikult ja õnnelikult kooli juhtimisel. Väljakutseid on mitmesuguseid, sh eelarve strateegiline planeerimine, õigete inimeste värbamine ning uuenduste monitoorimine ja nende muutuste sihipärasus,” kirjeldas Sults. „Kiirelt kasvavas TransferWise’is on mul koos mentor Alvar Lumbergiga võimalus nendesse teemadesse sügavamalt sisse vaadata.” 

Heateo Haridusfond on uue põlvkonna tehnoloogiaettevõtjate poolt asutatud filantroopiafond, mille eesmärgiks on anda hoog sisse algatustele, mis aitavad lahendada Eesti hariduse suurimaid sõlmküsimusi. Aastatel 2019-2021 toetab fond kokku miljoni euroga 10-15 algatust, mis tegelevad mõne fondi fookusteemaga: suurendada õpetajate järelkasvu, tõsta koolijuhtimise kvaliteeti, vähendada haridustee katkemist, kasvatada MATIK oskuste (loodus- ja täppisteadused ühes loovuse ja meeskonnatööga) omandamist. Haridusfondi idee algatajad on Taavet Hinrikus TransferWise’ist ja Martin Villig Boltist. Heateo Haridusfondi tööd juhib Heateo Sihtasutus. 

Lisainfo:

Pirkko Valge
Tegevjuht, Heateo Sihtasutus
pirkko@heategu.ee | (+372) 517 2230

Seotud uudised

Vaja on koolide ja ettevõtete koostööpakti

16. June 2014

Kuidas saaksid lapsi õpetada lisaks õpetajatele ka koolide partnerfirmade inimesed? Tallinnas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja saalis toimus 22. mail ettevõtete koostöövõrgustiku „Unistused ellu!” kevadseminar pealkirjaga „Kuidas muuta loodus- ja reaalainete…

Praktikum viib gümnasistid ettevõtetesse praktikale

19. March 2014

17.-21. märtsil saadab MTÜ Praktikum Eesti esmakordselt targad ja tublid gümnasistid juhtivatesse ettevõtetesse praktikale. Proovile pannakse nii õpilaste kui ka ettevõtete võimed. Praktikumi asutajad on 12. klassi õpilased.…