Mentorlus kui kahepoolne protsess

Mentorite kogemustepagas ja noorte aus tagasiside ning lennukad ideed – hindamatu väärtus ettevõtlusõppe mõlemale osapoolele

Mentorlus on protsess, millest on kasu mõlemale poolele. Kui noorele inimesele on asendamatuks varanduseks kogemustega ettevõtja õpetussõnad ja suunised, siis mentor ise saab lisaks panusest tulenevale rahulolule ka ennast noorte tagasiside põhjal nö vormis hoida. Mentorlus on oluline ettevõtlusõppe kõigil haridustasemetel ja –liikides. Nii Junior Achievement Eesti õpilasfirmade programmis kui kõrgkoolide koostöös elluviidavas äriideede arendamise programmis STARTER osalenud noored kiidavad rikkalikult ja hindavad väga kõrgelt just ettevõtjatest mentoritelt saadud tagasisidet ja praktilisi soovitusi. Ettevõtjad saavad oma teadmisi jagada ettevõtlusõppes erineval moel, tuleb vaid leida sobiv koostöökoht kooliga.

Mentorlus hoiab aju värskena ja annab ideid ka oma tegemisteks

Ettevõtja ja mentor Taavi Tamm on olnud nii Pärnumaa noortele mõeldud STARTER äriideede arendamise programmi eestvedaja ja ka Tartu Ülikooli STARTERi tiimide mentor. Taavi tunnistab, et alustas oma esimese ettevõtmisega ülikooliajal ja tegi palju vigu, mis läksid talle kalliks maksma. „Pean seda jätkuvalt väärtuslikuks õppetunniks ja tagasi vaadates ei tahaks ma midagi teisiti teha. Küll aga usun, et õppimiseks on pisut soodsamaid võimalusi. Kuna olen isiklikult alustava ettevõtja ämbrid läbi kolistanud, mõistan hästi, miks on noorel ettevõtjal oma esimeste sammude juures mentorit vaja. Paljudest ämbritest on hüva nõu abil võimalik lihtsalt üle hüpata. Kui suudan noori kasvõi ühe kuluka vea vältimisel aidata, olen mentorina õnnestunud,“ valgustab Taavi enda mentoriks olemise motiive.

Kuid mentoriks olemine ei ole ettevõtja jaoks ainult andmise rõõm. Taavi on teinud mentorlusest ka enda jaoks kasuliku kogemuse. „Pidevalt oma ettevõtmise murede ja rõõmudega tegeledes kipub aju kuidagi seisma jääma. Väga lihtne on teistele öelda, mida kõike peaks tegema, et väljakutsetest võitu saada. Teinekord aga mõtlen pärast noortele soovituste jagamist, et miks ma küll ise nii ei tee. Teistele nõu andes leian tihti vastuse ka iseenda küsimustele. Ma usun, et teisi aidates aitan ma väga palju ka iseennast,“ mõtestab Taavi lahti mentorluse olemuse.

Mentorite teadmiste ja kogemuste pagasit oskavad kõrgelt hinnata ka STARTER programmis osalenud ise. Kevadsemestri edasijõudnute programmi STARTERtech võitnud veganite toitu tootva Ethico Foodsi eestvedajad Anu Menon ja Roma Beria toovad oma suurimate STARTER programmi õppetundidena just välja vajaduse suhelda spetsialistidega. „Ma sain aru, et vajan nii oma tiimi kui ka teiste nõustajate abi ning toetust – nende tagasiside oli väga tähtis. Veetsin palju aega kogenud nõustajatega konsulteerides ning küsides nende arvamust selle kohta, kuidas oma äri kujundada,“ räägib Anu Menon. Nii Anu kui Roma hindavad väga kõrgelt kõiki eksperte, mentoreid, inspireerivaid edukaid ettevõtjaid ja investoreid, kes programmi vältel nii nõu kui jõuga aitasid.

Ettevõtjatele, kes soovivad haridusse panustades nii endale järelkasvu kindlustada kui noori arendada ja õpetada, kuid tunnevad puudust pedagoogilistest oskustest, pakume ettevõtlusõppe programmis vastavaid koolitusi. Koolituskava tasub jälgida www.ettevõtlusõpe.ee/koolitus .

 

Seotud uudised

Tunnustati äriideede arendamise programmi STARTER mentoreid

29. December 2016

Haridus- ja teadusministeeriumi algatatud ja koostöös kõrgkoolide, tööandjate ning teiste ettevõtlikkust arendavate partneritega korraldatav ettevõtlusõppe programm Edu&Tegu võttis aasta kokku Tartus toimunud mammutärifestivalil sTARTUp Day, kus lisaks äri-…