Otsitakse toredaid ja toetavaid mentoreid õpilasfirmadele!

JA Eesti (Junior Achievement Eesti) kutsub Sind noori ettevõtjaid innustama ning oma väärtuslikke kogemusi nendega jagama!

Õpilasfirma on JA Eesti ettevõtlusõppeprogramm gümnaasiumi- ja kutsekooli noortele, minifirma on õpilasfirma veidi lihtsustatum variant põhikooli 7.-9. klassi õpilastele. Õpilasfirma moodustamiseks mõtlevad noored välja oma idee ja panevad kokku meeskonna. Õpilasfirma käigus nad toodavad või pakuvad teenust, müüvad ja turundavad ning peavad finantsarvestust.

Eelmisel õppeaastal tegutses Eestis kokku 299 õpilas- ja minifirmat pea kõigis Eesti maakondades. Enamik neist loodi koolitunnis ettevõtluse valikaine raames ja vastava ettevalmistuse saanud õpetaja juhendamisel. Ideaalis töötab õpetaja kõrval mentor, kes annab õpilasfirma tegevusele juurde ärilist mõõdet. Mentoritest on aga suur puudus, seda eriti väljaspool Tallinna ja Tartut. Eelmisel aastal oli mentor ca 25% õpilasfirmadest.

Kes sobib mentoriks?

Mentoriks sobib iga inimene, kes tunneb, et tal on piisav töökogemuste ja teadmiste pagas, mida ta soovib noortega jagada. Õpetaja juhib õpilasfirma protsessi ja vastutab, et tegevus vastab õpilasfirma nõuetele, mentor annab juurde ärilise poole, näiteks aitab jõuda äriideeni, õpetab noori seda analüüsima, annab nõu äritegevuses, probleemide ületamises, uute võimaluste leidmises jms vastavalt vajadusele.

Kui palju mentorluse peale aega kulub?

Tavaliselt kulub mentoril õpilasfirma peale aega paar tundi kuus. Pingelisematel perioodidel, kui tehakse tootearendust, valmistutakse laadaks või võistluseks, võivad kohtumised või konsultatsioonid olla sagedasemad. Alati ei pea mentor õpilastega kokku saama: nõustada saab ka telefoni, Skype’i või e-posti teel. Kui mentoril ei ole mingil perioodil aega õpilasfirmaga tegeleda, saab õpetaja tegevuse üle võtta. Selles ei ole midagi halba, kuna õpetaja peab arvestama, et mentori põhitegevusega võivad kaasneda ootamatused. Oluline on, et õpetaja teaks, kuidas tegevus kulgeb.

Miks hakata mentoriks?

Noored, kes täna astuvad õpilasfirmat tehes oma esimesi samme ettevõtluse teel, on Sinu homsed kolleegid, partnerid või kliendid. Neid nõustades saad ise paremini aru, kes nad on, mida mõtlevad ja kuhu püüdlevad ning saad nende püüdlustele kaasa aidata. Mentoriks olles õpid ja arened ka ise ning mõtestad nii mõnedki õppetunnid enda jaoks selgemaks. Lisaks koged palju positiivset energiat noortega suhtlemisest!

Kuidas alustada?

Kui tundsid, et soovid uuel kooliaastal noori ettevõtjaid nende esimestes katsetustes toetada, siis anna endast märku, täites ära lühikese ankeedi www.ja.ee/mentor. Ankeedis küsime Sinu kontakte, erialast tausta ja piirkonda, kus õpilasfirmasid juhendada saad. Kui Sul tekkis küsimusi, võta julgesti ühendust!

Lisainfo: Kersti Loor, JA Eesti partnersuhete juht, kersti@ja.ee, 566 46600

Seotud uudised

Tule õpilasfirmale mentoriks!

23. September 2015

Just praegu on see aeg, kui sajad noored Eesti erinevais paigus alustavad oma õpilasfirma tegemist. Enamasti toimub see koolitunnis ettevõtluse valikaine raames ja vastava ettevalmistuse saanud ettevõtlusõpetaja juhendamisel.…

Õppuritele suunatud äriideede arenguprogramm otsib mentoreid!

11. February 2016

Aasta algul startis kõrg- ja kutsekoolide õppuritele suunatud üle-eestiline äriideede arenguprogramm. Tegemist on osana tegevusest „Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel“ (EETA), mis keskendub õpilaste, üliõpilaste, õpetajate,…