30. August 2016
12. augustil korraldas kaubanduskoda koos Õpetajate Liidu ja Ettevõtliku Kooliga Arvamusfestivalil arutelu „Kas lapstööjõu soodustamine või samm parema tuleviku suunas?“, kus rääkisime sellest, kas ja kuidas saaksime noori paremini tulevaseks tööeluks ette valmistada.
Arutelu käigus toodi välja, et noored võiksid juba koolist saada teadmisi ja ka praktilisi oskusi, et tulevikus tööelus hästi hakkama saada. Nimelt puuduvad praegu koolides olulisel määral tegevused, mis praktilises elus vajalikud oleksid ning aitaksid teha teadlikumaid karjäärivalikuid.
Ühtlasi toodi probleemina välja seadusepiirangud, mis teevad noore tööle võtmise ettevõtja jaoks üsnagi keeruliseks ja ajakulukaks. Need on näiteks erinevate nõusolekute saamine, töö tegemise ajalised piirangud jne. Sotsiaalministeerium on välja töötamas seadusemuutmise eelnõud, millega proovitakse olukorda leevendada, kuid mõeldes lastele ja nende ohutusele, piiranguid siiski oluliselt vähemaks võtta ei saa. Nimelt võib see tekitada olukorra, kus seadusest hakatakse üha enam mööda vaatama.
Ühe lahendusena, kuidas noori paremini ette valmistada, toodi välja, et koolid võiksid õpilastele pakkuda võimalust näiteks koolivaheaegadel minna mõnda ettevõttesse tööpraktikale või minna tutvuma tööga, mida teevad nende vanemad. See annaks noorele võimaluse juba enne kooli lõpetamist saada kasvõi väikese töö tegemise kogemuse.
Arutelus osalenud õpilane Kaspar Kuus märkis lisaks, et kool võiks tänasest enam arendada ka näiteks koostöö ja esinemisoskust ning toetada noori selles, mille vastu nad huvi tunnevad ja mis neil silma särama paneb. Olles Eesti parima õpilasfirma kaasasutaja, näeb ta selgelt selle olulisust.
Kokkuvõttes leidsid kõik osapooled, et noore tööeluks ettevalmistamisel mängivad olulist rolli kõik osapooled – kooli juhtkond, õpetajad, ettevõtjad, lapsevanemad ja ka noor ise. Kui kõik annavad oma panuse, on aktiivsed ja mõtlevad kaasa, siis ei tohiks ka noore tööle minemisel ja seal hakkama saamisel tekkida suuri takistusi.

Arutelus osalesid:
- Maarika Lember, Circle K Eesti AS personalidirektor;
- Irene Käosaar, Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja;
- Tiiu Leibur, Pärnu Koidula Gümnaasiumi haridustehnoloog;
- Vladimir Svet, Õiguskantsleri Kantselei õiguskantsleri nõunik;
- Egle Käärats, Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler;
- Kaspar Kuus, Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane ja õpilasfirma Spoony kaasasutaja.