ENTRUM 4. õppesessioon – oled Sa jõuluvana, maffiaboss, päkapikk või Grinch?

ENTRUM Virumaa inkubatsiooniprogramm on lõpusirgel ning 28. veebruaril toimus Jõhvi Kontserdimajas viimane ENTRUM Virumaa õppesessioon. Põhifookuses olid küsimused, kes on ikkagi ettevõtlik inimene ning kui oluline on ettevõtliku inimese jaoks olla vastutustundlik ning vastutada enda ja teiste eest. Noori käisid inspireerimas ENTRUM Virumaa patroon Ülane Vilumets, ENTRUM Ida-Virumaa hooaja vilistlane Tatjana Punger ning ENTRUM Põhja-Eesti vilistlased start-up’ist E-muusikakool Markus Lember ja Karel Nappus. Superfinaalis peetavaks pitšikõneks aitasid valmistuda Väitluskoolitusest Anna Karolin ja Sandra Sillaots.

Kuigi päeva märksõnad olid jõulutemaatilised, sest ENTRUM-is kasutusel olev hooliva ja hoolimatu ettevõtliku inimese maatriks jaotab ettevõtlikud inimesed jõuluvanadeks, maffiabossideks, päkapikkudeks ja Grinch´ideks, olid meeleolud sessioonil värsked ja kevadised. Rääkides sellest põnevast maatriksist, siis olgu selgituseks öeldud, et jõuluvana on ettevõtja, kes vastutab ja hoolib ning tema elustiiliks on ettevõtlus. Maffiabossid on need, kelle jaoks ettevõtlus on puhtalt kasumi teenimine. Päkapikud on aga usinad palgatöötajad, kes ka hoolivad sellest, mida nad teevad ning Grinch´id on nurisejad, kes ei ole kunagi mitte kellagagi ega millegagi rahul.


Oled sa jõuluvana, maffiaboss, päkapikk või Grinch?

Kõneledes meie ENTRUM Virumaa patrooni Ülane Vilumetsaga, peab ta end jõuluvanaks, kes on varem teinud ka päkapiku tööd. „See on kaasa tulnud perega, kus olen kasvanud – keegi meist ei oska teha asju ainult enda jaoks,“ sõnas ta. „Ettevõtluse eeliseks on aga see, et siis saab iseseisvalt tegutsedes ise oma piirid luua või olemasolevaid laiendada,“ lisas patroon, kellel endal on kolm ettevõtet. Ülane rõhutab, et ebaõnnestumised seejuures on loomulik osa, millest tuleb õppida. „Kui sa tahad midagi ära teha, siis ära karda ka ebaõnnestuda. Kui kardad, siis istu pigem vaikselt oma toas ja ära jää kellelgi teele ette,“ leidis Ülane.

2013. aastal Ajujahil idufirma Like a Local Guide kaasasutajana 3. koha saavutanud Ülane leiabki, et edu aitas saavutada sellele eelnenud ebaõnnestumine. „Esitasime varem oma idee EAS-ile, kuid erinevatel asjaoludel ei soovinud nad meid toetada ega uskunud meie ideesse. Siis aga otsustas minu partner meie idee Ajujahile esitada, et ehk saadab meid seal edu ja saatiski,“ kirjeldas patroon. „Mu sõber just üks päev ütles, et kõige rohkem ettevõtteid maailmas sünnib sellepärast, kui keegi ütleb idee elluviijale, et ta seda ei suuda,“ näitlikustas Ülane.


ENTRUM patroon Ülane Vilumets oma kogemustest ja teadmistest noortele kõnelemas

Veidi aega ENTRUM-ist eemal olnud ENTRUM-i vilistlased Tatjana Punger, Karel Nappus ja Markus Lember vaatavad ENTRUM-ile tagasi, kui väärt kogemusele, mis on neid tänases elu väga palju suunanud. Markus Lember: „Enne ENTRUM-it teadsin ma ettevõtlusest ainult seda, mida mu ühiskonnaõpetaja oli moka otsast rääkinud. Kui ENTRUM meie kooli tuli, siis teadsin kohe, et tahan selles osaleda ning see on olnud väga oluliseks sammuks minu elus!“ Markus lisab, et alguses oli neil suur foobia, et nende idee varastatakse ära ning nad pigem vältisid sellest rääkimist, kuid aja möödudes said aru, et just sellest rääkimine aitab ideed kõige paremini lihvida ja arendada.


Tatjana, Markus ning Karel oma mõtteid ja kogemusi jagamas

Tatjana Punger: „ENTRUM-is õppisin seda, et idee ellu viimiseks peab olema hea meeskond, mille liikmed on motiveeritud ja kelle ideed ühtivad.“ Hetkel Tartu Ülikooli geenitehnoloogiat tudeeriv Tatjana peab samuti ENTRUM-it tagant tõukavaks jõuks, mis innustas teda kirjutama meditsiinialast uurimistööd ning mis tänaseks on pälvinud auhindu nii Eestis kui ka välismaal. „Oluliseks ja kasulikuks tarkuseteraks pean ka seda, et ebaõnnestumistest tuleb alati õppida ja seega on tegelikult ebaõnnestumine alati positiivne kogemus,“ leidis noor meditsiini tudeng.

Inspiratsioonitunni  inspireerivad mõtted võtsid üle Väitluskoolituse koolitajad Anna Karolin ja Sandra Sillaots, kes jagasid noortele näpunäited heaks esinemiseks ja kõnepidamiseks ning just pitšimisele ja avalikule esinemisele keskendusid ka päevale järgnenud töötoad.

9. märtsiks 2015 peavad entrumlased esitama oma toodete ja teenuste prototüübid ning raportit. Nende alusel selguvad need 30 tiimi, kes pääsevad ENTRUM superfinaalis, mis leiab aset 11. aprillil 2015.

Seotud uudised

Tere tulemast võrgustiku partneriks ENTRUM SA!

19. June 2014

ENTRUM on Eesti Energia pikaajaline ettevõtlikkuse arenguprogramm, mis aitab noortel omandada teadmisi ja oskusi ning kontakte, et kujuneda algatusvõimelisteks ja tegusateks inimesteks. ENTRUM ühendab mitusada erinevat organisatsiooni, oma…

Noorteprogramm ENTRUM kutsub Sind noortele mentoriks

24. September 2014

Alanud õppeaastal käivitub Eesti Energia koolinoorte ettevõtlikkusideede konkursi ja arenguprogrammi ENTRUM viies hooaeg. 2010/2011 õppeaastal Ida-Virumaalt alustanud programm on teinud Eestile ringi peale ja naaseb algaval õppeaastal sinna…