ENTRUMi avashowl kõlanud mõtted noorte ettevõtlikkusest

Oktoobri lõpus avati Jõhvi kontserdimajas noorte ettevõtlikkusideede konkursi ja arenguprogrammi ENTRUM viies hooaeg. Avashowl jagasid ligi 400 Virumaa noorele oma nõuandeid Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ja programmi tänavused patroonid. Samuti tutvusid noortega ligi sada tänavust mentorit, kellest pea paarkümmend on Eesti Energia töötajad. Avasõul kõlanud inspireerivatest ideest ja mentorite mõtetest seoses noorteprogrammiga kirjutab Lotte-Triin Narusk.

Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive

„Kõik sai alguse 6 aastat tagasi, kui soovisime luua programmi, mis tegeleks Eesti ühiskonna probleemidega. Suhtlesime erinevate ettevõtetega ja sai selgeks, et üks murekoht on see, et tänapäeva noored ei ole enam nii aktiivsed kui võiksid olla. Tihti ootavad nad, et riik või vanemad teeksid kõik nende eest ära. Nägime selles reaalset probleemi ning algatasime ENTRUMi, et pakkuda noortele võimalust olla aktiivsed ja tunda, et nad ise saavad palju muuta, kui nad seda tõesti tahavad, et neist endist reaalselt sõltub.

IMG_8283

ENTRUM on aastate jooksul ennast tõestanud; noored saabuvad esimesele sessioonile arglikuna, kuid lahkuvad julgematena – nad on saanud enesekindlust ja eneseusku ning hulga kasulikku kogemust. Oluline roll on meie inimestel, kes annavad programmi tänuväärse panuse, pühendades noortele oma aega ja energiat ning pakkudes ideid.
Me alustasime Virumaal, tegime Eestile ringi peale ja oleme siin nüüd oma viienda hooajaga tagasi. Sel hooajal lisasime programmile seose inseneeriaga, et valdkonda populariseerida. Kui keegi läheb peale ENTRUMit õppima energeetikat ja saab valdkonna tippspetsialistiks, on väga hästi. Samas pole see kõige tähtsam. Peamine on, et Eestis oleks noori, kes ei oota, et keegi korraldab midagi nende eest ära, vaid kes ise liiguvad oma eesmärkide suunas.“

Noorte poole pöördudes viitas Sandor olulisele sarnasusele, mida võib kõigi eelnevate aastate võitjate ja patroonide puhul täheldada – nad kõik julgesid unistada. „Unistus on nagu majakas kuskil kaugel udu sees, mille suunas liikuda. Sea endale igaks päevaks üks väikse siht ning vii see ellu – nii tegutsedes märkad ühel hetkel, et oledki kohale jõudnud.“ Sandor ütles, et kindlaim tee oma unistuste suunas liikumiseks on see, et sa usud endasse: „Usk ei pruugi tulla iseenesest. See tekib ja kasvab ajaga, siis kui sa astud ühe sammu, mis toob kaasa õnnestumise ja siis teise sammu, mis toob taas kaasa õnnestumise jne.“ Ta lisas, et tähtis on leida oma kirg ja jääda eesmärgi suunas liikudes alati iseendaks. Küll aga tuleb valmis olla pidevalt arenema.

Eesti esimese satelliidi looja Mart Noorma:

IMG_8301

“Ära mõtle lihtsalt võidust, püüa luua midagi suurt, mis tooks siinsamas Eestiski kaasa olulise muutuse. Kui selline projekt õnnestub, tuleb võit iseenesest. Kindlasti läheb sul vahepeal raskeks, kuid edasi saab vaid läbi eneseusu. Nii suutsid ka ESTCUBE projektis osalejad kõik takistused ületada tänu sellele, et uskusid meie ettevõtmisesse. Täna töötame aga juba järgmiste projektide kallal. Niisiis, küsi endalt, kus on ühiskond paarikümne aasta pärast ja mida võib inimkond siis vajada. Mõtle suurelt!”

Muusik Tanel Padar:

KSP_0042“Kuigi muusiku töö võib tunduda lihtne, tuleb edu saavutamiseks näha väga palju vaeva ning ületada mitmeid takistusi. Mäletan, kuidas mõtlesin väiksena, et mängin vaid pilli ja sellest piisab. Kui aga õde, kes ise laulukonkurssidel osales, ütles, et ma ei pea viisi, otsustasin, et minust peab saama hea laulja. Nii hakkasin ka ise lauluvõistlustel käima. Olen õppinud, et kui sa proovid, komistad ja kukud, siis tõuse püsti ja proovi uuesti. Kui teed mõned muudatused endas või end ümbritsevas, läheb kõik lõpuks ikkagi hästi.”

Ettevõtja ja Ajujahi 3. koha omanik (2012.a) Ülane Vilumets:

IMG_8434

“Olen ühendanud kaks olulist asja oma elus – armastuse reisimise vastu ning ülikoolis omandatud teadmised majandusalal. Idee, mis tõi mulle edu, sündis isiklikust rahulolematusest selle üle, kuidas turism on mitmel pool korraldatud. Niisiis, lõin firma, mis teeb ekskursioone hoopis teistsugustesse kohtadesse, kuhu tavaliselt turiste viiakse ning arendasin app-i, mille kaudu saab kohalikelt infot heade ja soodsate söögikohtade kohta. Olen õppinud, et kui soovid mingit muutust, alusta seda muutust ise.  See kõik on muidugi tohutult raske, kuid kogu vaeva tasub see, kui keegi tuleb ja ütleb, et sinu loodud asjast on talle väga palju abi. Selline tagasiside annab jõudu!”

Elektrilevi ehituse projektijuht ja Rakett69 saate võitja Reigo Kebja:

IMG_8457“Oluline on leida enda jaoks õige valdkond ja seada kindlad sihid, mille poole püüelda. Mina näiteks teadsin juba keskkooli alguses, et tahan energeetikaga tegeleda. Eks mingil määral mõjutasid mind lähedased inimesed, kes samuti sel alal töötavad ning kes mind palju aitasid ja suunasid.  Mind inspireerib see, kui on reaalses elus esinev probleem, mida oleks vaja lahendada. Lihtne näide, leiutasin viisi, kuidas jalgratta seljas sõites saab mobiilil aku täis laadida – väga kasulik matkal olles. Tasub uskuda, et igal ideel on potentsiaali, tuleb lihtsalt leida selle jaoks õige sihtrühm – inimesi on nii palju ning kindlasti leidub kedagi, kellele on just sinu loodud asja tarvis.”

Creative Mobile kaasomanik ja juht Vladimir Funtikov:

IMG_8501“Väiksena meeldis mulle väga elektroonilisi mänge mängida, kuid ma ei uskunud, et nendega on võimalik karjääri teha. Kui astusin ülikooli, arvasin, et pean leidma enda jaoks midagi asjalikku. Töötasin ülikooli kõrvalt ühes firmas programmeerijana, kuid majanduskriisi ajal pidi see ettevõte oma uksed sulgema. Kuigi see oli tagasilöök, otsustasin asja hoopis enda kasuks pöörata. Kõik oli nii halb, et kaotada ei olnud enam midagi. Niisiis riskisin ja lõin oma firma. Esimesed mängud ei toonud midagi sisse. Kolmandal ehk viimasel katsel saabus edu. Mul oli kaks mõttekaaslast ning ühiselt uskudes tegime n-ö võimatu võimalikuks. Meil ei olnud tegelikult kedagi, kes suunaks. ENTRUMis on mentorid ja see on tõeline vedamine. Mõnikord, kui on soov ettevõtet alustada, pole vaja palju raha, vaja on hoopis häid nõuandjaid. Raha saab oluliseks kriteeriumiks tihti alles siis, kui oled juba midagi saavutanud. Minu motivatsioon oli hoopis teha midagi oma käega. See on tohutult lahe, kui näed, kuidas inimesed mängivad sinu mängu. Ehk siis elu näitas, et oma tõelise kirega, olgu selleks kas või mängud, saab karjääri teha, kui uskuda ja tahta.”

Artikli autor: Lotte-Triin Narusk

Entrumiga liitus tänavu 18 Eesti Energia töötajat, kes hakkavad noori järgnevatel kuudel juhendama. Nende seas on ka Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo ja Narva elektrijaamade personalijuht Aksel Ers. Loe nende arvamusi ettevõtlikkusest ja tervet artiklit http://www.entrum.ee/entrumi-avasoul-kolanud-motted-noorte-ettevotlikkusest/

Hiljemalt 17. oktoobriks selguvad kõik ENTRUM-i inkubatsiooniprogrammi pääsenud ettevõtlikud ideed ning esimene õppesessioon noortele inkubantidele toimub juba 22. novembril Jõhvi Kontserdimajas.

Lisainformatsioon ENTRUM-i veebilehel www.entrum.ee

Seotud uudised

ENTRUMi ÖÖsessioonil salvestati telesõud Rakett 69

28. January 2015

Tänavu Virumaal tegutsev Eesti Energia noorteprogramm ENTRUM tõi 24.-25. jaanuaril Jõhvi Kontserdimajas kokku sajad ettevõtlikud ja teadushimulised Ida- ja Lääne-Virumaa noored. Aset leidis ENTRUMi ÖÖsessioon, kus jätkati võistlust…

ENTRUMi võitsid ökonätsu leiutanud koolinoored

9. May 2014

Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves tunnustas 7. mail Tallinnas toimunud Eesti Energia noorteprogrammi ENTRUM auhinnagalal Eesti kõige ettevõtlikumaid koolinoori. Peavõit läks Koerust pärit kuuest noorest koosnevale meeskonnale,…

Tule Arvamusfestivalile kuulama ettevõtlikkusest!

12. August 2013

Kutsume Unistused Ellu! võrgustiku liikmeid 16. augustil toimuvatele ettevõtlusteemalistele aruteludele, mis toimuvad Arvamusfestivali raames Paides.   Tegu on Eesti esimese Arvamusfestivaliga,  kus arutatakse erinevaid Eesti olevikku ja tulevikku…