Uued teadmised Tarkuse retkel kanuutades

Oktoobris kutsus „Tagasi kooli“ algatus õpetajaid ja õpilasi üle Eesti märku andma soovist osaleda põnevatel tarkuse retkedel. Õppekäigud pakuvad võimalust omandada erinevatelt tegevusaladelt pärit partnerite juures uusi teadmisi otse keset nende töökeskkonda. Türi Ühisgümnaasiumi 10. klass ja nende juhendajad käisid Eesti Energia kutsel retkel Aidu endises põlevkivikarjääris, kuhu täna on valmimas veespordi- ja vabaajakeskus.  

Maidla mõisa renoveeritud aidas toimunud sissejuhataval seminaril räägiti retkelistele, miks põlevkivi kaevandatakse ja mida sellest toodetakse, mida tähendab põlevkivi kaevandamine ühiskonnale ja keskkonnale laiemalt ning mis saab endistest kaevandusaladest. Kuna lähiaastatel jõuab pensioniikka ligi 40% Eesti Energia töötajatest, tutvustati noortele ka seda, milliseid ameteid põlevkivitööstuses on ning missuguse haridusega järelkasvu osas valitseb eriti suur nõudlus. Pärast arutelu sõideti endisesse Aidu põlevkivikarjääri, millega sai lähemalt tutvuda paaritunnise kanuumatka käigus. Ilm oli mõnusalt suvine ja vesi tänu looduslikule eripärale türkiissinine.

Ligi 40 aastat tegutsenud Aidu põlevkivikarjäär suleti 2012. aasta suvel. Kohe pärast põlevkivi kaevandamise lõpetamist alustati territooriumil uue väärtuse loomisega. Kuigi põlevkivitööstus on Eestile energeetilise sõltumatuse tagamiseks ülioluline, on sellel olnud oma hind. Kunagi kasvasid Aidu karjääri aladel metsad ja elasid inimesed – seal oli kolm  küla kokku ligi 70 taluga. Nüüd tehakse ühiselt pingutusi, et territoorium inimestele ja ka loomadele tagasi anda. Suur osa aladest on juba praeguseks erivanuse metsaga kaetud ning karjääris on kohatud pea kõiki Eesti aladel leiduvaid metsloomi.

Tänaseks on hiigelmasinad tõstnud ringi 5 miljonit tonni mäemassi ja veesõidu huviliste jaoks on saanud valmis sõudekanal. Juba lähitulevikus laiub endisel karjäärialal terve kaasaegne veespordi- ja vabaajakeskus koos rahvusvahelistele nõuetele vastavate sõudmisvõimaluste, veeslaalomiraja ning tuuletunneliga. Lisaks on endisele põlevkivikarjääri alale kavandatud tuulikupark, Kaitseliidu lasketiir ja aheraine taaskasutusala.

“Tagasi kooli” 2013/2014 õppeaasta Tarkuse retkede projekt viidi läbi koostöös partneritega Swedbankist, Eesti Energiast, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tallinna Veest. Spetsiaalselt selle projekti jaoks koguti kokku kuus põnevat ekskursioonide ja külalistundide kombinatsiooni, mis võimaldasid omandada uusi teadmisi iga partneri juures otse keset igapäevaelu ja -tegevuse keerist. Sellise tegevusega soovitakse innustada koostöö tugevnemist koolide ja ülejäänud ühiskonna vahel. „Tagasi kooli“ algatuse võimalustega on oodatud lähemalt tutvuma kõik õpetajad ja inimesed väljastpoolt kooli, kes on valmis jagama oma teadmisi ja kogemusi õpilastega. Haridus on meie kõigi asi, igaühel on midagi õppida ja igaühel on midagi õpetada.

Seotud uudised

“Tagasi kooli” Tarkuse retkede osalejad on selgunud

26. November 2013

Koostöös Swedbanki, Eesti Energia, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Veega kutsuti õpilasi ja õpetajaid mitte lihtsalt retkedele, vaid Tarkuse retkedele – spetsiaalselt selle projekti jaoks koguti kokku kuus põnevat…