Toome ettevõtjad kooli oma lugu rääkima

Et tekitada noortes inimestes huvi ettevõtluse vastu, on vaja rohkem inspireerivaid lugusid. Parim koht, kus noor saaks neid kuulata, on koolis. Seega kui me tahame edukamat Eestit, siis tuleb ettevõtjad tuua kooli oma lugusid rääkima, kirjutab Tallinna 32. keskkooli abiturient ja loovagentuuri Ideerada juht Ailar Väärtmaa Äripäeva arvamusartiklis, mis ilmus arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Eestis on palju noori, kes mõtlevad ettevõtjaks hakkamisele, aga vajavad sellele teele asumiseks veel mõnda tõuget. Selles osas on ettevõtja parem tõukaja kui kooliõpetaja, kes tõenäoliselt pole kunagi ühtegi ettevõtet juhtinud, rääkimata selle asutamisest.

Küll aga saab õpetaja tuua ettevõtjaid kooli kogemusi jagama. Õpin ise majandusklassis ning majandusõpetaja kutsus ikka aeg-ajalt meile mõne ägeda ettevõtja oma lugu rääkima. Usun, et ilma oma kooli ettevõtjatest vilistlaste inspireerivate lugude ja nõuanneteta poleks ma praeguseks juhtimas juba oma ettevõtet.

Väga oluline on noorte ettevõtlushuviliste jaoks ka ettevõtjate otsene vastutulek neile. Kuna tegutsesin gümnaasiumi algul tasapisi juba oma esimese ettevõtmise kallal, siis tundsin alati, et sellest know how’st, mida ühe tunni jooksul pakuti, ei piisa. Õnneks jagasid ettevõtjad alati oma kontakti ning soovitasid vajaduse korral nõu küsimiseks ühendust võtta. Nii ma tegingi. Kirjutasin neile ja küsisin, kas neil on minu jaoks mõnel lõunal aega. Alati neil oli ning alati mõtlesid nad hea meelega ka kaasa ja andsid nõu.

Oluline on noorte ettevõtluse edendamisel ka õpilasfirmade loomine, mis on tihti osaks majandusõppest. See köidab juba sellega, et kõlab nagu päris ettevõtte tegemine.

Edukaks Eestiks on vaja igal juhul rohkem ettevõtjaid. Eeskätt noori inimesi, kes tahaksid olla iseenda ja teiste tööandjaks, selle asemel, et mina kohe palgatööd tegema. Kuigi võimalusi selleks on üsna palju, ei leia noored neid tihti üles. Ettevõtluse propageerimine ja sellega otsene kokkupuutumine peaks kindlasti algama juba varases nooruses.

Artikkel ilmus Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Ailar Väärtmaa
Tallinna 32. keskkooli abiturient ja
loovagentuuri Ideerada juht

Vaata juurde artiklit Äripäevas
Kõik Edukas Eesti arvamusartiklid

Kõik Äripäeva arvamused

Seotud uudised

Ettevõtjad on oodatud noortele mentoriteks!

15. August 2016

Kas soovite panustada Eesti ettevõtluse arengusse koostöös kõrgkoolide ja koolidega? Kas Teile meeldib oma ettevõtlusalaseid teadmisi ja kogemusi jagada ning noori inspireerida? Olete töötanud või Teil on plaan…