Noorte leiutajate talvekooli läbiv teema oli sel aastal materjaliteadus

Selle aasta alguses toimus Tartus Eesti teadusagentuuri korraldatud talvekool õpilasleiutajate riikliku konkursi 4.–9. klassi parimatele osalejatele.

Osalejad läbisid kogu leiutamise protsessi alates idee sünnist kuni valmis toote müümiseni. Protsessi juhendasid disainerid, insenerid ja turundajad, lisaks andsid nõu TÜ materjaliteadlased Jaak Kikase juhtimisel ning talvekooli õhtukülalisena esines Mercedese tehase disainiosakonnas töötanud ning Eestis koos Kärt Ojaveega tarku tekstiile arendanud noor disainer Stella Kalkun. Paljud loovustehnikad ja meeskonnatöö olulisust tõestavad olukorrad prooviti praktikas mitmeid kordi läbi.

Talvekoolis töötati nelja meeskonnana, kelle tegutsemise tulemustena sündisid ideed ja valmisid neist ka maketid. Lisaks ideede genereerimisele ja makettide valmistamisele õppisid lapsed analüüsima oma toodete sihtgruppi, selle vajadusi, looma oma meeskonnale ning tootele logo ja sõnastama sloganit, analüüsima oma idee tugevusi ja nõrkusi nii ettevõtja kasutaja seisukohalt. Lõpuesitluste käigus katsetati toote müümist võimalikele investoritele.

Missugused ideed talvekoolis osalenud meeskondadel sündisid?

Leiutajate meeskond Totu (Vootele Mets, Sirelyn Miljand, Kaur Oskar Kõrgvee, Oskar Tuvike) pakkus nutikaid ideid kööki:

·         Pann, mille käepidemel asuv tark materjal* muudab värvi, kui praadimiseks kasutatav rasv muutub tervisele kahjulikuks, st tekivad kantserogeensed ühendid.

·         Leivakast, mille ülaserval olev tark materjal reageerib koheselt värvimuutusega, kui saias või leivas tekib hallitus.

·         Toidunõudele pihustatav tervisele absoluutselt ohutu vedelik, mis tekitab nõudele niisuguse kihi, et nõu pinnale ei jää mitte midagi kinni  – säästab aega ja vett, sest nõusid ei pea pesema.

Võistkond Mürsikud (Danel Leppenen, Jaan Markus Jahilo, Theodor Künnapuu, Kaspar Arukaevu, Mihkel Karus) mõtlesid välja kaks lahendust ühiskondlike ruumide (koolid, lasteaiad, haiglad vm avalikud asutused) põrandatele:

·         Põranda pinnakate, mille alla on pandud staatilist elektrit tekitavad kaablid, et need põrandal oleva tolmu kokku koguksid. Kaableid saab panna sedasi, et need moodustavad mutreid. Sedasi tekib kujunduslikus mõttes mänguline põrand. Idee kasu seisneb selles, et tolm ei lenda ringi kogu põranda pinnal, vaid koguneb konkreetsetesse piirkondadesse, kust seda on lihtsam koristada

·         Põranda pinnakate, mis muudab värvi ja millele ilmuvad mustrid neisse piirkondadesse, mis on tolmusemad. Tolmu kogust hindavad sensorid.

Sellist põrandat ei pea kogu ulatuses üle pesema, vaid ainult need kohad, mis on tolmusemad. Niisugune põrand jätab dünaamilise, mängulise mulje.

Võistkond Noored leiutajad (Anett Kuulmets, Markus Andero Grubnik, Tauno Palanen, Martin Mihkelsaar) muretsesid mürataseme pärast koolis:

·         Kooliruumides müra vähendavad seinad, mille koostises olev ferrovedelik muudab oma pinnastruktuuri nii, et kui müra ruumis läheb valjemaks, muudavad seinad automaatselt oma reljeefi müra summutavaks. Sein näeb välja vahvalt liikuv, justkui elav. Niisuguste seintega ruumis ei väsita vali müra inimest.

Võistkond Murasel (Junianna Zatsarnaja, Mark Heidmets, Joonatan Oskar Melioranski, Erik Rasmus Alt) tahtis aidata kaasa noorte tervislikule toitumisele:

·         Intelligentne tervislik skänner sööklasse.  Masin, mis on kooli sööklas enne toidu tellimist ning millel sõrmejälje skännimisega tuvastatakse õpilane. Masina tarkvara on ühendatud lapse terviseandmetega (kooliarsti andmed ja vereanalüüsi tulemused), mispeale koka arvuti ekraanile ilmub teave, et mis aineid laps toidust rohkem vajab. Seepeale paneb kokk just sellele lapsele sobivaima toidu, nt kui õpilasel on rauapuudus, siis rohkem punast liha või maasikaid magustoiduks jne. Niisugune leiutis aitab kaasa tervisliku toidu tarbimisele ja muudab koolisööklad tervisliku toitumise eeskujudeks.

*tark materjal – noorte leiutajate kirjeldatud omadustega materjal, mille koostis ei ole avalik.

 

Margit Lehis
Eesti Teadusagentuur
margit.lehis@etag.ee

Seotud uudised

Selgusid noorte kõige nutikamad tulevikuideed

14. May 2014

11. mail anti emadepäevakontserdi raames Tallinna Raekoja platsil üle auhinnad noorte ideedekonkursi “NutiVõistlus 2014” parimate tööde autoritele. Võistluse ülesandeks oli mõelda, kuidas infotehnoloogia meie elu tulevikus paremaks ja…

Valminud on video Ettevõtlusteatri noorte sõidust Istanbuli

27. November 2013

Video kajastab Ettevõtlusteatri senist rahvusvahelist tegevust, koostöö rahatarkust edendava partnerorganisatsiooniga Child and Youth Finance International jätkub. Mattias Lepp`a lool põhinev etendus-seminar "Click&Grow – time to show" toimub 21.…