Põhja-Eesti noored lihvisid oma start-up’i ärimudelit

Tallinna Ülikoolis toimus 14. detsembril Eesti Energia koolinoorte ettevõtlikkusideede arenguprogrammi ja konkursi ENTRUM inkubatsiooni 2. sessioon “Tegutsen arukalt!”, kus oli sel korral fookuseks start-up’idele tegevusplaani koostamine ning ressursside ja toetajate leidmine.

Sessiooni inspiratsioonitunni raames jagasid noortega oma kogemusi Uuskasutuskeskuse juht ja 2012. aasta noor naisettevõtja Katriin Jüriska, ökojäätist tootva ettevõtte La Muu kaasasutaja Rasmus Rask ja töövahendamisega tegeleva veebirakenduse GoWorkaBit looja ning ENTRUM mentor Margus Pala. Inspiratsioonikülalised rääkisid noortele, millised on nende juhitud organisatsioonide puhul olnud olulisemad tegevused ning milliseid ressursse hindavad nad organisatsiooni eduka toimimise puhul enim.

ENTRUM mentor ja veebirakenduse GoWorkaBit’i looja Margus Pala tõi välja, et väga oluline on teha turu-uuring ning tegeleda põhjalikult tootearendusega. „Alati tuleb alustada sellest, et käia inimeste juures ja uurida, mida nad vajavad ning tahavad. Kui seda mitte teha, ei ole mõtet ühegi start-up’iga alustadagi, sest võib juhtuda, et see, mida Sa teed ei ole inimestele üldse vajalik,“ ütles Margus.

778752_622096267836583_478101122_oOlgugi, et organisatsiooni toimimiseks on vajalikud nii tootmisruumid/-vahendid, intellektuaalomand ja rahalised ressursid, hindavad külalised enim inimressurssi. Katriin sõnas, et pankrotiäärel olnud Uuskasutuskeskust juhtima asudes olid organisatsiooni üheks päästerõngaks vabatahtlikud, kuid märkis, et vabatahtlikud ei ole niisama tasuta tööjõud, vaid alati peab mõtlema, mida on organisatsioonil neile vastu pakkuda. „Kõige olulisemaks ressursiks on alati inimesed, kes jagavad Sinu organisatsiooniga samu väärtusi ja maailmavaadet. Mul on hea meel, et Eesti tänased vabatahtlikud on missioonitundega inimesed, kes vaatavad enda heaolust veidi kaugemale,“ ütles Katriin.

Kommenteerides rahaliste vahendite hankimise keerukust, märkis Rasmus, et alguses saab igas äris toime tulla ka minimaalsete vahenditega, nii kaua kuni on partnereid ja toetajaid. „Alustava ettevõtte puhul ei ole alati vaja tuhandeid eurosid, vaid oluline on see, et Sul oleks inimesi, kellel on Sinu ideesse usku. Hea vahend start-up’ile rahalise ressursi hankimiseks on näiteks Hooandja,“ tõi Rasmus välja.

1462808_622101311169412_438947828_oValdkondlikes töötubades lihvisid noored koos mentoritega oma ettevõtlikke ideid, panid paika oma tegevusplaani ning nuputasid, milliseid ressursse ning partnereid nemad oma start-up’i toimimiseks vajavad. Samuti allkirjastati koolinoorte start-up’i asutamis- ja inkubatsioonileping, mis annab start-up’ile õigusliku aluse tegutsemiseks.

Järgmine kord tulevad noored ja mentorid kokku ENTRUM ÖÖsessioonil 11.-12. jaanuaril 2014.

Seotud uudised

Põhja-Eesti noored algatasid 171 ettevõtlikku ideed

26. November 2013

Eesti Energia koolinoorte ettevõtlikkusideede arenguprogrammi ja konkursiga ENTRUM liitunud Põhja-Eesti noored algatasid tänavu rekordilised 171 ettevõtlikku ideed, mida nad asuvad järgneva viie kuu jooksul inkubatsiooniprogrammis arendama, lootuses võita…

Eesti Ettevõtluskõrgkoolis uus eriala Start-up-ettevõtlus

27. July 2015

Start-upettevõtluse eriala on Eestis ainulaadne kombinatsioon loengutest, harjutustest, mentorkohtumistest ja ennekõike praktilisest tööst omaenda ettevõttega. Äriidee tuletamisest läbi klientide ja töötajate leidmise kuni kiire kasvu haldamise ja strateegia…