Parimad noored leiutajad oskavad IT-d igapäevaelus edukalt rakendada

6. detsembril autasustati Tallinna teletornis õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. 2013. aastal saatsid noored leiutajad konkursile 626 ideed, mis kõik võiksid realiseerimise korral lahendada kellegi probleeme.

Noorimas vanuserühmas, 1. ­–4. klassi õpilaste seas, pälvisid esimese preemia Franz Krull (Parksepa Keskkool) kes mõtles välja lauamängu väikevennale SUDOKU õpetamiseks ning Sander Laas (Tallinna Kesklinna Põhikool) , kelle „Ilmajope“ mõõdab anduri abil väikese lapse kehatemperatuuri ja annab lapsevanemale teada, kas lapsel on külm hakanud.

Keskmise vanuserühma, 5.–9. klassi õpilaste seas olid parimad Anett Kuulmets (Kuldre Kool) kelle „Kiika kurvi foor“ aitab kurvilistel teedel lähenevat autot märgata ning Danel Leppenen  (Tääksi Põhikool), kes mõtles välja “negatiivse“ jalgrattahoidja, mis ei jää ette lumesahkadele.

Gümnaasiumiastmes olid parimad Johanna Adojaan (Hugo Treffneri Gümnaasium), kelle  „Muusikamängija tervisesportlasele – Pulsic“ aitab pulssi mõõtes muusika abil tervisesportlastel hoida õiget treeningtempot;  Kren Koosapoeg (Kadrina Keskkool) kelle „Valvekarp“on mitmekülgne turvaseadme, mida saab kasutada erinevates tingimustes nii beebimonitorina kui kaasaskantava valveseadmena ning Markus Villig (Tallinna Reaalkool), kelle juba teoks saanud idee on mTakso süsteem taksotellimuste edastamiseks.

Parima kooli auhinna sai sel aastal Kuldre Kool.

Konkursi hindamiskomisjoni liikme, Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhtaja Terje Tuisu sõnul lähtusid noorte leiutajate ideed igapäevaelust. „Muretsetakse liiklusohutuse pärast, lastele on silma jäänud tervishoiukorralduse probleemid ja võimalus kooli elu lihtsamaks muuta, kui erinevad andmekogud koondada. Aga ka lihtsad asjad – näiteks kuidas vanaisa lipu majale külge saab ja mida teha, et linnud kirsisaaki ära ei sööks,“ tutvustas Tuisk noorte ideid.   „Lõppenud konkurss paistis silma gümnaasiumi noorte saadetud ideede kõrge taseme poolest,  oli vähemalt 10 ideed, mille tulemust ma kohe kasutama hakkaksin. Esimeses järjekorras oleks mul vaja Johanna Adojaani Pulsicut. Noorimate laste töödest jäid eredalt meelde Hugo Sebastian Raudami (Tallinna Prantsuse Lütseumi 1. klass) kergesti leitavad sussid, mis reageerivad vilistamisele – isa sussid madalamale ja ema sussid kõrgemale vilele,“ lisas Tuisk.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Eesti Teadusagentuur, Haridus- ja Teadusministeerium ning teaduskeskus Ahhaa. Tänavune riiklike preemiate auhinnafond on  25 950 eurot. Parimad vanima vanuserühma leiutajad esindavad Eestit noorte leiutajate olümpiaadil Gruusias, kus Eesti noortel on eelnevatel aastatel väga edukalt läinud ning esmakordselt ka maailma suurimal rahvusvahelisel noorte teaduskonkursil Intel ISEF USAs.

 Riiklikud preemiad ja eripreemiad leiutajate konkursil 2013


Katrin Saart Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonnast õnnitleb Adrian Sikk'i (Tallinna 21. kooli 4. klass), kelle töö „Jääpurikapüüdja“ pälvis noorimas vanuserühmas (1.-4. klass) III preemia. Taamal vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Foto: Eesti Teadusagentuur.

Seotud uudised

Õppurite äriideede arendusprogramm startis edukalt

27. April 2016

Õppurite jaoks sai ettevõtlusõppe programm hoo sisse eelinkubatsiooni ehk üle-eestilise äriideede arendusprogrammi avalaagritega „Loomehäkk”, „Ideede raju” ja „Ideede öö”. Äriideede arendusprogramm pakub nii kõrg-, kutse- kui ka üldhariduse…

Selgunud on Eesti õpilasfirmade laada parimad!

20. February 2015

Iga-aastane Junior Achievementi Eesti korraldatud Eesti õpilasfirmade laat tõi seekord Kristiine ja Rocca al Mare keskustesse kokku 160 õpilasfirmat Eestist, Türgist, Gruusiast, Lätist ja Rootsist. Seekordne laat oli…

Parimad õpilasfirmad käisid peaministri vastuvõtul

27. May 2014

Eesti õpilasfirmade võistluse finalistid, kokku 60 koolinoort, käisid 22. mail Stenbocki majas peaminister Taavi Rõivase vastuvõtul. Lisaks andis peaminister üle ka Aasta Ettevõtlusõpetaja 2014 tiitli, mille pälvis pikaaegne…