Ettevõtjaid kutsutakse üles panustama noorte ettevõtlusharidusse

Algavaks õppeaastaks on Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli koostöös valminud Eesti esimene ettevõtlusõpik gümnaasiumidele – „Ettevõtlikkusest ettevõtluseni”. Ettevõtlusõpiku jõudmiseks igasse kooli kutsutakse üles ettevõtjaid tegema heategu ning kinkima neid koolidele.

Õpiku teeb erakordseks see, et noorte ettevõtlusalase hariduse edendamiseks on jõud ühendanud kolm kõrgkooli, ettevõtjate näol Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ning riigi poolt Haridus- ja Teadusministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Lisaks on haruldane see, et õpikut testiti parema tulemuse saamiseks õpilaste ja õpetajate poolt kaheksas gümnaasiumis ja kutsekoolis.

„Ettevõtlikkus pole vaid teadmine suure raha teenimisest. See on julgus ja oskus olla kasulik endale ning teistele. Loodetavasti annab uus õpik koolidele võimaluse arendada noortes ettevõtlikkust kui meelelaadi ning toetab kõiki ettevõtlikke inimesi hädavajalike teadmiste omandamisel,“ ütles õpiku esitlusel haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo.

„Hea haridus, ettevõtlik suhtumine ja pealehakkamine on täna ja tulevikus igal elualal edukaks hakkamasaamiseks väga olulised, mistõttu on raske alahinnata õpiku kasu, mis noori ettevõtluse põhitõdedega tutvust tegema ärgitab,“ sõnas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman. „Lisaks kvaliteetsele baasharidusele ja tööturul vajalikele oskustele on ühiskonna jätkusuutlikkuse huvides oma eluga hakkamasaamisel oluline iga inimese ettevõtlik eluhoiak. Eesti-suguse väikeriigi puhul on kriitilise tähtsusega, et inimesed saaksid hakkama nii oma, kui ka kogukonna elu korraldamisega, oskaksid märgata võimalusi ning tahaksid ise oma elu paremaks muuta,” lisas Luman.

„Õpik „ Ettevõtlikkusest ettevõtluseni“ pole lihtsalt käsiraamat sellest, kuidas hakata äri ajama ja raha teenima. See on tööriist ja vahend õpetajatele, lastevanematele, meile kõigile selleks, et kujundada järeltulevas põlvkonnas ja oma lastes ettevõtlikku eluhoiakut”, märkis õpiku vastutav väljaandja ja Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor ettevõtluse õppetooli juhataja Toomas Saal. „Ühiskonna suurim väärtus on ettevõtlikud inimesed. Ettevõtliku eluhoiaku kujundamine, ettevõtlikkuse arendamine, ettevõtlikele inimestele tegevustingimuste loomine – see on meie, ühine missioon,” lisas Toomas Saal.

„Kinkides 10, 20 või 30 õpikut aitaks see juba alustada ettevõtlusõpet väiksemates maapiirkonna koolides. Seal, kus ettevõtjate uue põlvkonna tekkimine on kõige kriitilisema tähtsusega. Linnakoolide vajadused õpikukomplektide osas on suuremad, kuid sinna saaksid õpikuid kinkida korraga mitu vastava kooli kunagist vilistlast või õpilaste vanemat,” selgitas Toomas Saal.

Õpik „Ettevõtlikkusest ettevõtluseni” aitab koolides ettevõtlusõppe raames saada teadmisi ja oskusi äriideest äriplaani koostamiseni. Selle on spetsiaalselt kirjutanud koolide tarbeks 24 autorit (nende seas 4 toimetajat), kes on kolme kõrgkooli õppejõud ning ettevõtluses igapäevaselt osalevad praktikud.

Selleks et ettevõtlusõpik oleks koolinoortele arusaadavam ja huvitavam, aitasid 2011/2012 õppeaastal kaasa kaheksa gümnaasiumi ja kutsehariduskooli õpilased. Õpetajate juhendamisel testisid nad õpiku valminud käsikirja.

Õpiku testimises osalesid Hugo Treffneri Gümnaasium, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool, Paide Gümnaasium, Tallinna Reaalkool, Tartu Annelinna Gümnaasium, Tartu Kommertsgümnaasium ning Tartu Kutsehariduskeskus.

Testimist toetasid omalt poolt Haridus- ja Teadusministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

„Ettevõtlikkusest ettevõtluseni” info asub aadressil: http://pood.eek.ee/evopik/

Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor
Tallinna Tehnikaülikool
Tartu Ülikool
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda

Täiendav informatsioon:
Aili Ohlau
Õpiku toimetuse liige
Aili.Ohlau@eek.ee
511 5472

 

Seotud uudised

Kujunda ettevõtlikku Eesti järelkasvu ENTRUM mentorina

16. September 2013

Kuni 1. oktoobrini saab kandideerida Eesti Energia koolinoorte ettevõtlikkusideede konkursi ja arenguprogrammi ENTRUM neljanda hooaja koolinoorte start-up’ide mentoriks. Septembris Tallinnas startival hooajal oodatakse juhendajateks 200 mentorit, kes abistaksid…

Tallinna Tehnikaülikool kutsub ettevõtjaid mentoriteks

20. December 2013

Hea ettevõtja! Teie kogemus on väärtuslik sisend ettevõtlusega alustavale noorele inimesele. Tallinna Tehnikaülikooli poolt on loomisel ettevõtlusalaste kogemustega mentorite võrgustik Põhja Eestis. 2014. aasta sügissemestril (väikeses mahus ka…

Tallinna Tehnikaülikool kutsub ettevõtjaid mentoriteks

27. January 2014

Hea ettevõtja! Teie kogemus on väärtuslik sisend ettevõtlusega alustavale noorele inimesele. Tallinna Tehnikaülikooli poolt on loomisel ettevõtlusalaste kogemustega mentorite võrgustik Põhja Eestis. 2014. aasta sügissemestril (väikeses mahus ka…