Noorte küberkaitse võistluselt kasvavad tuleviku talendid

8. detsembril toimus Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) Eesti suurim algajate noorte küberkaitse võistlus KüberPuuring ja küberkonverents õpetajatele. Võistlustulle astusid 432 õpilast 62 koolist.

Distantsõpe ja töö kodukontoris on loonud IT-alaseid väljakutseid noortele ja õpetajatele ning digipädevused on hariduses fookusesse tõusnud. Mida enam on meil taiplikkust infotehnoloogiliste probleemide lahendamisel, seda edukamad oleme infoühiskonnas tegutsemisel ja küberkurjategijatega toime tulemisel, sõnas Birgy Lorenz (TalTech) KüberPuuringu ja küberkonverentsi korraldaja.

Õpetajate küberkonverentsil “Seaduslikkus ja seadusetus” astusid üles küberkaitse teadlased, jurist, praktikud IT-st ja koolidest. Veebis toimunud konverentsil arutleti infoühiskonna eetika, õigest käitumisest andmetega veebitundides ning väljakutsed häkker-noorte leidmisel ja tegelemisel. 

Üks ettekande tegijatest, advokaadibüroo Hedman Partners andmekaitse nõunik Andres Ojaver: “Õpetajad on paratamatult need, kes kasutavad nii digilahendusi kui ka need, kes laste ja lastevanemate küsimustele esmajärjekorras vastama peavad. Seega tuleb neil aru saada, kas valitud lahendused ja töömeetodid võivad kujutada endast ohtu laste õigustele ning kas laste ja nende vanemate nõudmised on põhjendatud.”

Samal ajal, kui õpetajad kuulasid huvitavaid ettekandeid võtsid veebis mõõtu KüberPuuringu algajate küberkaitse võistlusel 144 meeskonda 62 koolist. Võistluse auhinnad on harivad ja elamuslikud: veebinarid, ettevõtete külastused, osalus rahvusvahelistel ja Eesti sisestel võistlustel ning koolitustel. Toetajate abiga jagati välja 26 meeskonnale põhiauhinnad, eriauhinnad ning loosiauhinnad. Iga kool saab mälestuseks uue ahjusooja TalTechi loodud IT-ametite kaardimängu.

Küberpuuringu toetaja, Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) analüüsi- ja ennetusosakonna juhataja Märt Hiietamm märkis, et KüberPuuring on kui modernne olümpiaad õppeaines, mida koolides veel laialdaselt ei õpetata. „Rõõmustavalt on õpilased ise härjal sarvist haaranud ning spetsialistideks pürgimas,“ lisas ta. Hiietamme sõnul on küberturbe eksperte praegu ja ka tulevikus väga vaja nii riigiasutustes kui ka ettevõtetes. RIA toetab Küberpuuringu võistlust Interreg CYBER projekti abil, mille peamine eesmärk on küberturbega tegelevate väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime parandamine. Selle sihini jõudmist aitab oluliselt saavutada täna toimuv küberkaitse võistlus.”

KüberPuuringu võistlus ja küberkonverents on osa kaitseministeeriumi loodud Küberolümpia programmist, mille tegevuste sarjas on erinevaid võistluseid ja seminare. Detsembrikuus pööratakse põhitähelepanu põhi- ja kutsekoolidele ning gümnaasiumidele. 

KüberPuuringut ja küberkonverentsi toetavad Kaitseministeerium, Targalt Internetis projekt, Tallinna Tehnikaülikool, Riigi Infosüsteemi Amet, HARNO, Hedman Partners, ZONE Media, IIZI, Hansab, Startup Estonia, CGI, Tallinna Haridusamet, Eesti Interneti Sihtasutus, Ettevõtluskõrgkool Mainor, Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Lennuakadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti NATO Ühing, CTF Pärnu, KPMG, Kehtna Kutsehariduskeskus, Euroopa Ühendamise Rahastu ja Interreg Europe Cyber. 

Vaata KüberPuuringu võistlust siit

Siit näeb osalevate koolide kaarti 

Eelmiste aastate põhivoorude parimaid ülesandeid saab lahendada siin

Seotud uudised

Mida ootavad õpetajad ja õpilased ettevõtlusõppelt?

31. mai 2019

Praktilisi ja elulisi ettevõtlustunde hindavad ühtviisi nii üldharidus-, kutse- kui ka kõrgkoolideõppurid, selgus hiljuti kaante vahele saanud ettevõtlusõppe moodulite katsetamise uuringust. Kompleksuuringus uuriti kolme haridustaseme – üld-, kutse- ja kõrghariduse…

Eesti Kaubandus-Tööstuskojas toimus 14. märtsil noori toetavate ettevõtete koostöövõrgustiku „Unistused ellu!“ algatamisele pühendatud üritus, mille raames ettevõtmise asutajad arutlesid unistuste elluviimise, ettevõtlikkuse ning noorte toetamise teemadel

15. märts 2012

Vestlusringi järel allkirjastasid „Unistused ellu!“ asutamistahvli majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ning „Unistused ellu!“ võrgustiku asutajad Eesti Energia juhatuse liige Margus Rink,…

Varsti selguvad aasta parimad õpilasfirmad

2. aprill 2019

Juba sel kevadel valitakse aasta parim minifirma, kutseõppe õpilasfirma ja õpilasfirma! Võistlused toimuvad aprillis ja mais. 11.aprillil toimub võistlus “Eesti parim minifirma 2019”. Võistlus toimub SEB Innovatsioonikeskuses Tallinnas ning huvilistel…