Õpilasleiutamine võib olla nii loovtöö, praktiline töö kui ka ühisprojekt

Loovus on julgus mõelda asjadest, mida täna veel olemas ei ole. Loovust on igas inimeses ja see avaldub eri inimestel erinevates olukordades. Sageli kohtame arvamust, et loovus sobib eelkõige kunsti- ja muusika- või tantsutundi ning muudel elualadel ei ole sellega pistmist. Tegelikkuses on loovus leiutamisega väga tihedalt seotud ning leiutamise ajalugu ja praktika seda ka näitavad. Viimase aja üks tuntumaid leiutisi eestlaste jaoks on kindlasti Skype ja Me3 piimhappebakterid või varasemast ajast Bondi-filmidest tuntud Minoxi fotoaparaat. Kasutajateni on äsja jõudnud painduva ekraaniga nutitelefonid ja tahvelarvutid, takso tellimise äpp ja palju muud niisugust, mille peale paarkümmend aastat tagasi keegi mõelda ei osanud. Näiteks Eesti Patendiametisse on selle aasta jooksul augustikuu lõpu seisuga sisse antud 75 patendi- ja kasuliku mudeli taotlust.

Õpilasleiutajate konkurss on oma senise kuue tegutsemisaastaga näidanud, et Eesti kooliõpilastel loovuse ja seega ka leiutamisega probleeme ei ole ning mõttejulgust jagub piisavalt – konkursile on esitatud ligi 4000 ideed kokku 221 erinevast koolist. Valikuga õpilaste konkursile esitatud ideedest saab tutvuda noorte leiutajate rändnäituse vahendusel.

Milliseid ideid ootame sellel aastal konkursile?
Ootame jälle noorte leiutajate konkursile ideid, mis lahendaks mõne igapäevaelus ette tuleva probleemi või kitsaskoha. Konkreetset teemat leiutiste ideedele ei ole, peaasi, et lahendus aitaks ümbritsevat paremaks muuta.

Kuidas osaleda ja mida esitada?

  • Konkursile esitatav leiutis peab olema uudne, kõige vanema vanuserühma idee peab olema ka reaalselt teostatav.
  • Igal leiutisel võib olla 1 kuni 3 autorit; iga autor või autorite grupp võib konkursile esitada kuni 3 leiutist.
  • Täidetud peab olema elektrooniline osalusvorm, mis asub aadressil www.etag.ee/konkursid .Selles vormis laetakse üles ka kõik elektrooniliselt esitatavad materjalid (töö joonis, kirjeldus, juhendaja arvamus jt materjalid) Kodulehe kaudu esitamata töid ei hinnata ja need ei osale konkursil.

Kes saavad osaleda?
Õpilasleiutajate riiklikule konkursile kutsume osalema kõiki õpilasi esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini nii üldharidus- kui kutsekoolidest. Kutsekoolidest saavad osaleda need õpilased, kes õpivad seal pärast 9. klassi lõpetamist ja on kuni kolmandal kursusel (k.a).

Millal esitada?
Tähtpäev: 15. oktoober 2014

Mis on auhinnaks?
Auhinnafond: 25 950 eurot – rahalised preemiad ootavad parimaid leiutajaid ning parimate juhendajaid.
Esemeline auhind on edukaimale koolile.
Eriauhinnad: üks õpilane saab võimaluse sõita rahvusvahelisele õpilasleiutajate olümpiaadile Gruusiasse ja üks Ameerikasse Intel ISEF teadusfestivalile.
Lisaauhinnad annavad välja Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Eesti Ameerika Suursaatkond, Kuninglik Taani Saatkond, AHHAA teaduskeskus ja Energia Avastuskeskus.

Hindamine?
Esitatud ideid hinnatakse kolmes vanuserühmas:
1. vanuserühm – 1.–4. klass
2. vanuserühm – 5.–9. klass
3. vanuserühm – 10.–12. klass

Millal auhinnad üle antakse?
11. detsembril Energia Avastuskeskuses Tallinnas

Terve artikkel ja lisainfo konkursist siin.

Margit Lehis
Eesti Teadusagentuur

Allikas: Eesti Teadusagentuur, Miks.ee

 

Seotud uudised

Ettevõtlusõpe võiks olla elulähedasem

14. oktoober 2014

Tartus konverentsil „Ettevõtlus ja innovatsioon regionaalarengu veduritena – EIRD II” arutati 19. septembril ka ettevõtluspedagoogika küsimusi, kirjutab Leeni Uba Tartu ülikooli ettevõtluse õppetooli projektijuht Õpetajate Lehes. Ettevõtlusõpetajate ja…