Tartu Ülikooli prototüübilaboris saab ettevõtja idee füüsilisse vormi valada

Tartu Ülikooli tudengid, teadlased ja Eesti ettevõtjad said 11. novembril enda kasutusse uue elektroonikalabori.

Moodsatest seadmetest on prototüüpide loomiseks mõeldud laboris olemas näiteks Eesti suurim termokaamera ja palju muud, vahendas ERR uudisteportaal raadiouudiseid.

Siiani oli Eestis vaid kaks suuremat prototüüpide loomiseks mõeldud keskust – üks Tallinnas Tehnopoli hõlma all, teine Tartus Tehnoloogia pargis.

Tartu Ülikool on oma nõu ja jõuga kaasatud ka Tartu Teaduspargi protolabi tegemistesse, ent kui teaduspargis tegeletakse mehhaanikaga, siis Tartu Ülikooli ideelabori prototüüpimiskeskuse elektroonikalaboris elektroonikaga.

„See on esimene samm tõstmaks Tartu Ülikooli ideelabori prototüüpimise võimalust, et pakkuda tudengitele ja ettevõtjatele võimalust oma uusi põnevaid ideid füüsilisse vormi valada,“ selgitas ideelabori juht Kalev Kaarna. „Siis saab võimalikult ruttu vead üles leida ja töötava lahenduseni jõudmine muutub palju kiiremaks ja lihtsamaks,“ jätkas ta.

Protokeskus koosneb viiest töökeskkonnast, millest elektroonikalabor on esimene.

Protokeskuse elektroonika tööruumid on varustatud uudsete seadmetega, mis hõlmavad nii Eesti ülikoolide suurimat termokaamerat, röntgenkaamerat, elektroonika skeemide diagnoosimise seadet kui ka laserlõikurit ja trükkplaadifreesi.

Labori üheks eesmärgiks on olla praktikabaasiks ülikooli füüsika ja arvutiteaduse eriala tudengitele. Elektroonikalabori tehnikajuhi Kalev Tarkpea sõnul võimaldavad sealsed seadmed õppetehnikana kasutada kõige uudsemaid võimalusi kogu ülikooli peale.

Lisaks hakkab labor pakkuma teenuseid ka ettevõtjatele.

Just ettevõtlus saabki taolistest prototüüpide valmistamiskeksustest suurt kasu. Tartu teaduspargi juht Toomas Noorem ütles, et vaid suured ettevõtted saavad lubada endale arendus-ja teaduskeskusi, kus tootearendusega tegeleda.

Protolabide kaudu suudetakse aga teenused kättesaadavaks teha ka väiksemate ettevõtjatele.

„Kindlasti on väiksematel ettevõttel rahaliselt raske ise tootearendust teha ja selliseid tugikeskusi hoida. Kui Eestis need välja arendada, siis saame me tooted kiiremini turule,“ ütles Noorem.

Tema arvates võiks lisaks Tartule ja Tallinnale ühe keemia ja põlevkivi teemalise protolabi rajada Ida-Virumaale.

Allikas: ERR Teadus / Haridus
Avaldaja Mirko Ojakivi

Seotud uudised

Tartu Ülikool hakkab ettevõtlusõppes kasutama videoloenguid

14. oktoober 2013

Tartu ülikool hakkab ettevõtlusõppes kasutama oma õppejõudude videoloenguid, kus õppejõud räägivad alustava ettevõtja jaoks olulistel teemadel. Videoloengute kasutamine TÜ õppetöös on uudne meetod, mis üheskoos seminaridega loob tervikliku…